Ondernemer zet eerste stap richting elektrisch rijden
Vanaf 1 januari 2027 komt in het centrum van Alphen aan den Rijn een zero-emissiezone. Ondernemer Dennis van Noort van installatiebedrijf Rijndorp Klimaat deelt zijn ervaringen met het zetten van de eerste stap.
Dennis besloot nu al ervaring op te doen. Zo schafte hij zijn eerste elektrische bestelbus aan. Dennis: “We hebben 6 bussen op de weg. Die allemaal tegelijk vervangen door elektrische varianten is een dure grap. Dus zijn we met 1 bus begonnen om ervaring op te doen. Het bereik is 170 kilometer. En eerlijk? Dat is in 98% van onze ritten voldoende.”
Soepele overstap
De overstap bleek verrassend soepel te zijn. Dennis: “De monteur vindt het fijn rijden. Zeker omdat het een automaat is. Laden kan meestal bij de klant of bij openbare palen. Het is even wennen in de planning, maar verder gaat het prima.”
Geen wondermiddel, wel een werkbare oplossing
Elektrisch rijden levert nu nog geen grote besparingen op, zegt Dennis: “Financieel is het voordeel beperkt, maar het werk gaat gewoon door. Ik zie het als een investering in de toekomst. Het vraagt om een andere manier van denken. We zijn gewend aan 600 kilometer rijden op een tank en snel bijtanken. Maar elektrisch laden kun je slim plannen, bijvoorbeeld tijdens klantbezoeken. Dat werkt meestal prima.”
Kijk verder dan de bezwaren
Voor andere ondernemers die twijfelen over elektrisch rijden, heeft Dennis een duidelijke boodschap: “Je hoort vaak: dat red ik nooit met zo’n actieradius. Maar heel eerlijk: de meeste klussen zijn dichtbij. En als je een keer 5 minuten moet lopen omdat je iets verderop hebt geparkeerd, is dat dan echt zo erg? We zien vooral beren op de weg die er in de praktijk vaak niet zijn.”
Kritisch op infrastructuur en kostenopbouw
Dennis heeft wel enkele kritische kanttekeningen. “In mijn woonplaats, Koudekerk, staan acht laadpalen waarvan er hooguit drie tegelijk gebruikt worden. En dan komen er ineens kleefkosten bij als je langer blijft staan. Terwijl niemand staat te wachten.”
De gemeente werkt samen met 6 aanbieders voor openbare laadpalen. U kunt kiezen bij welke aanbieder u een laadpaal aanvraagt. De aanbieders bepalen hun tarieven en of ze kleefkosten gebruiken. Een openbare laadpaal aanvragen kan via alphenaandenrijn.nl/laadpaal.
Ook wijst Dennis op de wegenbelasting voor elektrische voertuigen, die sinds kort is ingevoerd. “We wisten dat het eraan kwam, maar wat is het langetermijneffect? Als elektrisch net zo duur wordt als diesel, waarom zou ik dan niet gewoon teruggaan naar een diesel?”
Subsidie
Dennis heeft zijn elektrische bus gekocht met steun van de Milieu-investeringsaftrek (MIA). Deze regeling maakt het mogelijk om een deel van het investeringsbedrag voor een nieuwe bedrijfsauto af te trekken van de winst. U verlaagt hiermee uw fiscale winst en betaalt hierdoor minder belasting. Meer informatie vindt u op www.belastingdienst.nl.